ASTM A335 P5

ASTM A335 P5

ASTM A335 P5 (ASME SA335 P5) to pośredni stop stali chromowej-molibdenowej (stal Cr-Mo), gatunek stopu zawierającego 5% chromu - 0.5% molibdenu zgodnie z normą ASTM A335/ASME SA335. Jego typowy skład to 4-6% Cr i 0,45-0,65% Mo, co czyni go jednym z wyższych-gatunków chromu w serii stali stopowych Cr-Mo. Oferuje znaczne korzyści w zakresie-odporności na utlenianie w wysokiej temperaturze i odporności na korozję. Materiał ten został specjalnie zaprojektowany do pracy w wysokich-temperaturach, wysokim-ciśnieniu i warunkach korozyjnych i stanowi klasyczny wybór do wysokotemperaturowych urządzeń przenoszących ciśnienie w takich dziedzinach, jak rafinacja ropy naftowej, petrochemia i wytwarzanie energii.
Podstawowa charakterystyka ASTM A335 P5 leży w zrównoważonym połączeniu doskonałej-odporności na utlenianie w wysokich temperaturach i dobrej-wytrzymałości temperaturowej. Gatunek ten charakteryzuje się niską zawartością węgla (maksymalnie około 0,15%), a zawartość chromu wynosząca 5% znacznie zwiększa odporność materiału na utlenianie i korozję w podwyższonych temperaturach. Dzięki temu wykazuje doskonałą stabilność mikrostrukturalną i odporność na utlenianie-w wysokich temperaturach w środowiskach użytkowych w zakresie temperatur 500-600 stopni. Ponadto dodatek 0,5% molibdenu (Mo) dodatkowo poprawia wytrzymałość materiału na pękanie-w wysokich temperaturach, dzięki czemu nadaje się on do stosowania w trudnych warunkach, takich jak instalacje krakingu katalitycznego, instalacje do hydrorafinacji-i rurociągi pary o wysokiej temperaturze w rafineriach. P5 to jeden z reprezentatywnych gatunków o wysokiej zawartości chromu w serii ASTM A335, obejmujący produkty zgodne z międzynarodowymi normami, takimi jak ASTM A335/ASME SA335 i ASTM A213 (odpowiadające rurom T5).
Kluczowe cechy: P5 to gatunek stali chromowej-molibdenowej A335 o wyższej zawartości chromu (4-6%). Zapewnia znacznie lepszą-odporność na utlenianie w wysokich temperaturach i odporność na korozję niż P1 i P11. Nadaje się do stosowania w wysokich-temperaturach (500-600 stopni) i środowiskach korozyjnych zawierających siarkę. Jest jednym z preferowanych materiałów na rurociągi procesowe pracujące w wysokich temperaturach w przemyśle rafinacji ropy naftowej i petrochemii.
Wyślij zapytanie
Opis
Parametry techniczne

Funkcje produktów

High-Temperature Oxidation Resistance

Doskonała odporność na utlenianie-w wysokiej temperaturze i odporność na korozję (podstawowa zaleta)

Podstawową zaletą ASTM A335 P5 jest jego doskonała-odporność na utlenianie w wysokich temperaturach i odporność na korozję. Dzięki dodatkowi 4-6% chromu (Cr) P5 może w wysokich temperaturach tworzyć gęstą warstwę tlenku Cr₂O₃, skutecznie przeciwstawiając się utlenianiu-w wysokiej temperaturze i korozji termicznej. Jego górna granica odporności na utlenianie sięga 550-600 stopni, znacznie przewyższając P1 (mniejszą lub równą 450 stopni) i P11 (mniejszą lub równą 538 stopni). W środowiskach rafinerii zawierających-siarkę-o wysokiej temperaturze, P5 wykazuje lepszą odporność na korozję w porównaniu z gatunkami o niskiej-chromie, skutecznie wytrzymując-wysokotemperaturową korozję siarczkową i kombinowaną korozję utleniająco-siarczkową. Przy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 415 MPa i minimalnej granicy plastyczności wynoszącej 205 MPa, jest on porównywalny z P1 i P11 pod względem poziomu wytrzymałości, ale oferuje zauważalną przewagę w zakresie odporności na utlenianie w wysokiej temperaturze.

High-Temperature Corrosion Resistance

Dobra wytrzymałość-w wysokich temperaturach i odporność na pełzanie

ASTM A335 P5 utrzymuje dobry poziom wytrzymałości w wysokich temperaturach. Dzięki dodatkowi 0,5% molibdenu (Mo) i wyższej zawartości chromu, P5 wykazuje doskonałą-wytrzymałość na pękanie w wysokich temperaturach w zakresie temperatur 500-600 stopni. W temperaturze 550 stopni P5 zapewnia lepszą odporność na utlenianie i-wytrzymałość temperaturową w porównaniu do P11, dzięki czemu nadaje się do systemów rurociągów o wysokiej-temperaturze i wysokim-ciśnieniu pracujących w wyższych klasach temperatur. Jego wytrzymałość-w wysokiej temperaturze jest porównywalna z wytrzymałością P11, ale ma wyższą górną granicę temperatury odporności na utlenianie, co pozwala na długoterminową-pracę w trudniejszych środowiskach o wysokiej temperaturze.

High Stability

Dobra skrawalność i odkształcalność

ASTM A335 P5 wykazuje dobre właściwości obróbki na zimno i na gorąco, co pozwala na różne procesy formowania, takie jak gięcie na gorąco, gięcie na zimno i kucie. Dzięki umiarkowanej zawartości stopu wykazuje doskonałą odkształcalność podczas gięcia na zimno, dzięki czemu nadaje się do produkcji złączek rurowych, takich jak kolanka, trójniki i reduktory. Należy zaznaczyć, że ze względu na wyższą zawartość chromu, P5 ma nieco większą tendencję do utwardzania przez zgniot w porównaniu do P1/P11. Dlatego zaleca się uwzględnienie odpowiednich etapów wyżarzania pośredniego podczas procesów formowania. Jego skrawalność jest porównywalna z P11, a do obróbki można zastosować konwencjonalne metody obróbki.

Good Processability

Dobra wydajność spawania i-wymagania dotyczące obróbki cieplnej po spawaniu

ASTM A335 P5 wykazuje dobrą spawalność. Jednakże ze względu na wyższą zawartość chromu (4-6%) ma on nieco większą tendencję do utwardzania w-strefie wpływu ciepła w porównaniu do P1/P11, co wymaga bardziej rygorystycznych procedur spawania i obróbki cieplnej{{12}po spawaniu (PWHT). Zaleca się, aby temperatura wstępnego podgrzewania przed spawaniem wynosiła 150-250 stopni. Po spawaniu PWHT należy wykonać poprzez podgrzanie do 700-760 stopni, utrzymanie temperatury, a następnie powolne chłodzenie, aby złagodzić resztkowe naprężenia spawalnicze i zmiękczyć strefę wpływu ciepła, zapewniając wytrzymałość i odporność na pękanie złącza spawanego.

High-Temperature Oxidation Resistance

Dobra stabilność organizacyjna i-długoterminowa niezawodność usług

ASTM A335 P5 wykazuje dobrą stabilność mikrostrukturalną podczas-długoterminowej pracy w temperaturach niższych lub równych 600 stopni. Wyższa zawartość chromu skutecznie zwiększa odporność materiału na utlenianie i-korozję w wysokiej temperaturze. Skład 5%Cr-0,5%Mo zapewnia stabilność mikrostrukturalną podczas długotrwałej-pracy w wysokiej-temperaturze. Po normalizowaniu i odpuszczaniu (N+T) obróbka cieplna, P5 uzyskuje jednolitą i drobną mikrostrukturę ferrytu + węglika, gwarantującą stabilność mikrostruktury i niezawodność w warunkach pracy w wysokiej temperaturze.

Dane techniczne

Skład chemiczny (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Element

Standardowe wymagania

Notatka

C

Mniejsze lub równe 0,15%

Konstrukcja o niskiej-emisyjności zapewnia spawalność i wytrzymałość

Mn

0.30 - 0.60%

Solidne wzmocnienie roztworu, poprawa siły

P

Mniejsze lub równe 0,025%

Elementy szkodliwe, ściśle kontrolowane

S

Mniejsze lub równe 0,025%

Elementy szkodliwe, ściśle kontrolowane

Si

Mniejsze lub równe 0,50%

Odtleniacz, poprawiający-odporność na utlenianie w wysokiej temperaturze

Kr

4.00 - 6.00%

Podstawowe elementy zapewniające podstawową odporność na działanie przeciwutleniające i korozję

Pon

0.45 - 0.65%

Elementy rdzenia poprawiające-wytrzymałość na pękanie w wyniku pełzania w wysokiej temperaturze

Fe

Pozostała ilość (≈ 93%)

Element macierzy

Właściwości fizyczne

 

Wydajność

Wartość/zakres liczbowy

Warunki testowe

Gęstość

≈ 7,75 g/cm3

Temperatura pokojowa (20 stopni)

Temperatura topnienia

≈ 1390-1430 stopni

-

Opór elektryczny

≈ 0.40 μΩ·m

Temperatura pokojowa

Przewodność cieplna

≈ 34 W/(m·K)

Temperatura pokojowa

Współczynnik rozszerzalności cieplnej (20-100 stopni)

≈ 11.6 × 10⁻⁶ /K

-

Moduł sprężystości (moduł Younga)

≈ 200 GPa

Temperatura pokojowa

współczynnik Poissona

≈ 0.28

Temperatura pokojowa

Magnetyzm

Ferromagnetyczny

Struktura ferrytu, która jest magnetyczna

Właściwości mechaniczne (znormalizowane + ulepszone, typowe wartości, ASTM A335)

 

Wydajność

Typowa wartość

Standardy wdrożeniowe

Wytrzymałość na rozciąganie

Większe lub równe 415 MPa

ASTM A335

Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%)

Większe lub równe 205 MPa

ASTM A335

Wydłużenie (długość pomiarowa 2 cale/50 mm)

Większy lub równy 30%

ASTM A335

Twardość

Mniejsza lub równa 217 HB (wartość typowa)

-

Uwaga: Poziom wytrzymałości P5 jest taki sam jak P1/P11 (większy lub równy 415 MPa). Jednak jego podstawowa zaleta polega na doskonałej-odporności na utlenianie w wysokich temperaturach i odporności na korozję, wynikającej z zawartości chromu na poziomie 4-6%, a nie zwiększonej wytrzymałości. W przypadku klas o wyższej wytrzymałości lub wyższej temperaturze zaleca się stosowanie P91.

Wydajność w wysokich-temperaturach

 
 

Utrzymanie wytrzymałości na rozciąganie w-temperaturze (typowa wartość):

ASTM A335 P5 utrzymuje dobry poziom wytrzymałości w wysokich temperaturach i nadaje się do długotrwałej-pracy w wysokiej-temperaturze do 600 stopni:

Temperatura

Wytrzymałość na rozciąganie (w przybliżeniu MPa)

Wskaźnik utrzymania wydajności

Temperatura pokojowa (20 stopni)

Większe lub równe 415

100%

400 stopni

≈ 370

Większy lub równy 89%

450 stopni

≈ 340

Większy lub równy 82%

500 stopni

≈ 280

Większy lub równy 67%

Długoterminowa-stabilność termiczna i stabilność mikrostrukturalna

ASTM A335 P5 wykazuje dobrą stabilność mikrostrukturalną podczas-długoterminowej pracy w temperaturach niższych lub równych 600 stopni. Dodatek 4-6% Cr skutecznie zwiększa-odporność na utlenianie w wysokiej temperaturze i odporność na korozję termiczną. Jednakże stabilność mikrostrukturalna i odporność na utlenianie zmniejszają się w przypadku długotrwałego stosowania-w temperaturze powyżej 620 stopni. Nie zaleca się długotrwałej pracy w temperaturze powyżej 620 stopni. W przypadku klas o wyższych temperaturach sugeruje się wybór P91 lub P92.

System obróbki cieplnej

Ostateczna wydajność ASTM A335 P5 w dużym stopniu zależy od reżimu obróbki cieplnej, przy czym wspólne specyfikacje są następujące:

1. Zabieg normalizujący (normalizujący)
Podgrzej do 925-955 stopni, przytrzymaj przez odpowiedni czas (około 1 godziny na cal grubości ścianki), a następnie schłódź na powietrzu. W rezultacie powstaje jednolita, drobnoziarnista mikrostruktura ferrytu i węglika, przygotowana do późniejszego odpuszczania.

2. Zabieg odpuszczający (Ruszenie)
Podgrzej do 700-760 stopni, przytrzymaj przez odpowiedni czas, a następnie schłódź na powietrzu. Eliminuje to naprężenia wywołane normalizacją, optymalizuje wytrzymałość i plastyczność oraz pozwala uzyskać końcowe właściwości użytkowe.

3. Pełne wyżarzanie (opcjonalnie)
Ogrzać do 840-870 stopni, utrzymać temperaturę, następnie schłodzić w piecu do około 650 stopni, a następnie ochłodzić powietrzem do temperatury pokojowej. Służy do eliminacji naprężeń podczas pracy na zimno lub poprawy odkształcalności przy obróbce na zimno.

Uwaga:

Po spawaniu zaleca się-obróbkę cieplną po spawaniu (PWHT). Polega na podgrzaniu do700-760stopnia, utrzymywanie temperatury, a następnie powolne chłodzenie, aby wyeliminować resztkowe naprężenia spawalnicze i zmiękczyć-strefę wpływu ciepła.

Ze względu na wyższą zawartość chromu, P5 ma większą tendencję do utwardzania w-strefie wpływu ciepła spawania w porównaniu do P1/P11. Zaleca się ścisłą kontrolę ciepła spawania i temperatury podgrzewania wstępnego.

Temperatura i czas obróbki cieplnej muszą być ściśle kontrolowane, aby uniknąć gruboziarnistości ziarna lub wahań wydajności.

Obowiązujące media

Para o wysokiej-temperaturze:

Główne rurociągi parowe elektrowni (mniejsze lub równe 600 stopni), rury przegrzewaczy kotłów, rury przegrzewaczy

Media do rafinacji ropy naftowej:

Rurociągi technologiczne-zawierające siarkę w wysokiej temperaturze-do destylacji atmosferycznej i próżniowej, krakingu katalitycznego, hydrorafinacji, opóźnionego koksowania itp.

Media o wysokiej-temperaturze-zawierające siarkę:

Media o wysokiej-temperaturze siarki-zawierające ropę i gaz, środowiska kwaśne w rafineriach

Wysokotemperaturowe-gazy procesowe:

Rurociągi wysoko-temperaturowe i wysokociśnieniowe-obiektów chemicznych do syntezy amoniaku, produkcji metanolu itp.

Wysokotemperaturowe-media do przenoszenia ciepła:

Rurociągi naftowe do przesyłania ciepła,-wysokotemperaturowe systemy przesyłania ciepła

Uwaga: ASTM A335 P5 nie ma zastosowania do mediów silnie korozyjnych, takich jak silnie utleniające kwasy (np. stężony kwas azotowy) i wysoko-temperaturowe-chlorki o wysokim stężeniu. Jego górna granica temperatury utleniania wynosi około 600 stopni; Powyżej tej temperatury zaleca się P91 lub P92. W środowiskach, w których występuje wodór-o wysokiej-temperaturze i-wysokim ciśnieniu-(np. w jednostkach przetwarzania wodorem), należy ocenić ryzyko korozji wodorowej. Zazwyczaj P5 jest odpowiedni dla warunków o niższym ciśnieniu cząstkowym wodoru lub niższych temperaturach.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P5 nadaje się do pracy w wysokiej-temperaturze (500-600 stopni) w środowiskach korozyjnych-zawierających siarkę. Jest to jeden z preferowanych materiałów na rurociągi procesowe wysokotemperaturowe w przemyśle rafinacji ropy naftowej i petrochemii, zalecany do stosowania w następujących obszarach:

 

Pola aplikacji

  •  

    Rafinacja ropy naftowej (zastosowanie podstawowe)
    ● Rurociągi technologiczne-wysokotemperaturowe dla instalacji krakingu katalitycznego
    ● Rurociągi wysoko-temperaturowe i wysokociśnieniowe-do jednostek hydrorafinacji/hydrokrakowania
    ● Rurociągi-wysokotemperaturowe jednostki destylacji atmosferycznej i próżniowej
    ● Opóźnione rurociągi procesowe jednostki koksowniczej
    ● Rury grzewcze rafinerii, rury wymienników ciepła

  •  

    Inżynieria petrochemiczna (podstawowe zastosowania)
    ● Rurociągi-wysokotemperaturowe w instalacjach krakingu etylenu
    ● Rurociągi technologiczne jednostki aromatycznej-wysokotemperaturowe
    ● System rurowy petrochemicznego pieca grzewczego

  •  

    Wytwarzanie energii z paliw kopalnych
    ● Główne rurociągi parowe dla elektrowni podkrytycznych/nadkrytycznych (mniejsze lub równe 600 stopni)
    ● Rury przegrzewacza, rury przegrzewacza
    ● System rurociągów pary-o wysokiej temperaturze

  •  

    Łączniki rurowe wysoko-temperaturowe i-wysokociśnieniowe
    ● Kolana, trójniki i reduktory o wysokiej-temperaturze
    ● Kute łączniki rurowe, kołnierze

Dostawa i personalizacja

Oferujemy elastyczne i niezawodne rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw, aby zapewnić, że otrzymasz rury ze stali stopowej ASTM A335 P5, które idealnie odpowiadają wymaganiom Twojego projektu.
Konfigurowalne formy materiałowe
Wspieramy produkcję różnych kształtów podstawowych i specjalnych według rysunków lub specyfikacji.

Formularz

19
Bezszwowa rura stalowa
7
Rura o grubych ściankach-o dużej-średnicy-
9
Rura ze stali stopowej

Konwencjonalny zakres

Średnica zewnętrzna: 10.3 - 1067 mm; Grubość ścianki: 1 - 150 mm

Średnica zewnętrzna: 219 - 1067 mm; Grubość ścianki: 20 - 150 mm

Średnica zewnętrzna: 10.3 - 610 mm; Grubość ścianki: 1 - 50 mm

Możliwość dostosowywania

Rury bez szwu-walcowane na gorąco /{1}}ciągnione na zimno, cięcie na stałą-długość, obróbka ukosowa, gwinty na końcach rur, specjalne warunki obróbki cieplnej (normalizowanie + odpuszczanie / wyżarzanie)

Rozszerzanie na gorąco, cięcie-o stałej długości, obróbka ukośna, specjalne warunki obróbki cieplnej

Rury precyzyjne-ciągnione na zimno, cięcie-o stałej długości, specjalna obróbka powierzchni

Dlaczego warto wybrać nas? - Niezawodna technologia inżynieryjna. Niezawodna dostawa.

Jesteśmy nie tylko dostawcą, ale zaufanym partnerem materiałowym dla Ciebie w Chinach.

Sample Support & Quick Response

Produkcja zintegrowana pionowo

Własny obiekt o powierzchni 20 000㎡ z 10+ zautomatyzowanymi liniami (8,000+ ton/rok). Własne-centrum narzędzi i matryc umożliwia szybkie dostosowywanie i skuteczną kontrolę kosztów - bez konieczności korzystania z pośredników.

Full Traceability

Ścisła kontrola jakości na każdym etapie

Pełna identyfikowalność w kluczowych punktach kontrolnych kontroli jakości w całej produkcji. 100% zgodnej ze standardami ASTM/ASME, EN i GB. Raporty z testów materiałów dostępne przy każdej przesyłce.

Professional Logistics & Packaging

Niezawodne opakowanie dostawy i eksportu

10+ lat eksportu do Europy, Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej i na Bliski Wschód z ochroną wodoodporną i antykorozyjną-w połączeniu z elastycznymi opcjami wysyłki zapewnia-bezpieczną dostawę na czas.

Complete Export Documentation

Walidacja próbki przed masową produkcją

Udostępniamy bezpłatne próbki do weryfikacji jakości, co pozwala na składanie zamówień hurtowych dopiero po ich akceptacji. Zapewniamy spójność od próbki do masowej produkcji poprzez dokładny pomiar wymiarów i przejrzystą produkcję.

Często zadawane pytania

P: Jakie są główne zalety ASTM A335 P5?

 

P: Jaka jest różnica między ASTM A335 P5 i P11? Jak wybierać pomiędzy nimi?

 

P: Jaka jest różnica między ASTM A335 P5 i P1? Jak wybierać pomiędzy nimi?

 

P: Jaka jest maksymalna temperatura pracy dla ASTM A335 P5?

 

P: Jaka jest wydajność spawania ASTM A335 P5?

 

P: Jaka jest odporność na korozję ASTM A335 P5?

 

 

Popularne Tagi: astm a335 p5, Chiny astm a335 p5 producenci, dostawcy, fabryka