ASTM A335 P92

ASTM A335 P92

ASTM A335 P92 (ASME SA335 P92) to martenzytyczna stal-odporna na wysoką temperaturę, w szczególności stal stopowa zawierająca 9% chromu-0,5% molibdenu-1,8% wolframu-wanadu-niobu. Należy do gatunku stopu wzmocnionego wolframem (W) o zawartości 9% chromu-0,5% molibdenu-1,8% według normy ASTM A335/ASME SA335. Jego typowy skład waha się od 8,50-9,50% Cr, 0,30-0,60% Mo, 1,50-2,00% W, 0,15-0,25% V i 0,04-0,09% Nb. Jest to jeden z najwyższej jakości materiałów w serii stali stopowych chromowo-molibdenowych, znany ze swojej wyjątkowej wytrzymałości w wysokich temperaturach i ogólnej wydajności, i służy jako ulepszona wersja P91. Materiał ten został specjalnie zaprojektowany do pracy w bardzo wysokich temperaturach, bardzo wysokich ciśnieniach i bardzo długich okresach użytkowania, co czyni go jednym z preferowanych materiałów na główne rurociągi parowe w zaawansowanych elektrowniach pracujących na parametry ultranadkrytyczne i w energetyce jądrowej.
Podstawowa charakterystyka ASTM A335 P92 polega na idealnym połączeniu wytrzymałości w ultra-wysokiej-temperaturze, doskonałej odporności na pełzanie i doskonałej odporności na utlenianie w-wysokiej temperaturze. Oparty na P91 (9%Cr-1%Mo-V-Nb), gatunek ten osiąga odpuszczoną mikrostrukturę martenzytyczną poprzez częściowe zastąpienie molibdenu (Mo) wolframem (W), zoptymalizowane mikrostopy wanadu (V) i niobu (Nb) oraz ściśle kontrolowane procesy obróbki cieplnej. Skutkuje to znacznie wyższą-wytrzymałością na pękanie w wysokiej temperaturze w zakresie temperatur 550–650 stopni w porównaniu z P91 (poprawa o około 10–20%). W temperaturze 620 stopni dopuszczalne naprężenie P92 jest około 1,1-1,2 razy większe niż w przypadku P91, co umożliwia dalsze zmniejszenie grubości ścianki rury, zmniejszenie ciężaru rury i naprężenia termicznego. Jest to zatem standardowy wybór materiałów dla zaawansowanych elektrowni ultranadkrytycznych i projektów energetyki jądrowej w klasie 620 stopni. Produkt jest zgodny z międzynarodowymi normami, takimi jak ASTM A335/ASME SA335, ASTM A213 (odpowiadający rurom T92) i ASTM A387 (odpowiadający płytom Gr.92).
Kluczowe cechy: P92 to ulepszony gatunek stali-molibdenowej A335, oferujący najwyższą-wytrzymałość temperaturową. Zastępując część molibdenu wolframem, osiąga wyższą-wytrzymałość na pełzanie w wysokich temperaturach w porównaniu z P91 (około +10-20%). Jest to preferowany materiał na główne rurociągi parowe w zaawansowanych elektrowniach ultra-nadkrytycznych pracujących na poziomie 620 stopni, umożliwiając spełnienie wymagań inżynieryjnych w zakresie wyższych parametrów i dłuższej żywotności.
Wyślij zapytanie
Opis
Parametry techniczne

Funkcje produktów

High-Temperature Oxidation Resistance

Wytrzymałość na-wysokie temperatury i odporność na pełzanie (podstawowe zalety)

Podstawową zaletą ASTM A335 P92 jest jego bardzo-wysoka wytrzymałość w wysokich-temperaturach i odporność na pełzanie. Dzięki częściowemu zastąpieniu molibdenu (Mo) wolframem (W), zoptymalizowanemu mikrostopowi V-Nb i hartowanej mikrostrukturze martenzytycznej, P92 wykazuje znacznie wyższą wytrzymałość na pękanie w wysokich-temperaturach w porównaniu z P91 i tradycyjnymi stalami chromowymi-molibdenowymi w zakresie temperatur 550-650 stopni. W temperaturze 620 stopni dopuszczalne naprężenie P92 jest około 1,1-1,2 razy większe niż w przypadku P91, a jego odporność na pełzanie jest około 1,5-2 razy większa niż w przypadku P91. Dzięki temu skutecznie przeciwstawia się powolnej deformacji plastycznej (pełzaniu) materiałów pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia, zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność rurociągów podczas długotrwałej-pracy w wysokiej-temperaturze. Przy minimalnej wytrzymałości na rozciąganie 620 MPa i minimalnej granicy plastyczności 440 MPa – w obu przypadkach znacznie przekraczającej wytrzymałość P91 (większą lub równą 585 MPa / większą lub równą 415 MPa) – P92 umożliwia dalszą redukcję grubości ścianek, znacznie obniżając ciężar własny rurociągu, naprężenia termiczne i całkowity koszt.

High-Temperature Corrosion Resistance

Doskonała odporność na utlenianie-w wysokiej temperaturze

9% zawartość chromu w ASTM A335 P92 zapewnia doskonałą-odporność na utlenianie w wysokich temperaturach. W środowisku pary o wysokiej-temperaturze P92 może tworzyć gęstą i stabilną warstwę tlenku Cr₂O₃, skutecznie przeciwstawiając się utlenianiu-w wysokiej temperaturze i utlenianiu parą. Jego górna granica temperatury utleniania sięga 620-650 stopni, czyli znacznie lepiej niż P22 (mniejsza lub równa 565 stopni) i P91 (mniejsza lub równa 593 stopni). Ta właściwość czyni go idealnym materiałem na główne rurociągi parowe w zaawansowanych elektrowniach ultranadkrytycznych pracujących w temperaturze 620 stopni.

High Stability

Dobra skrawalność i odkształcalność

ASTM A335 P92 wykazuje dobre właściwości obróbki na zimno i na gorąco, co pozwala na różne procesy formowania, takie jak gięcie na gorąco, gięcie na zimno i kucie. Należy zaznaczyć, że ze względu na swoją strukturę martenzytyczną i wyższą zawartość wolframu, P92 ma nieco większą tendencję do utwardzania przez zgniot w porównaniu do P91. Zaleca się uwzględnienie odpowiednich etapów wyżarzania pośredniego podczas operacji formowania. Jego skrawalność jest porównywalna z P91 i można go obrabiać konwencjonalnymi metodami obróbki. Sugeruje się stosowanie narzędzi skrawających z węglików spiekanych.

Good Processability

Surowe wymagania dotyczące parametrów spawania i-obróbki cieplnej po spawaniu

ASTM A335 P92 wykazuje dobrą spawalność. Jednak ze względu na swoją mikrostrukturę martenzytyczną oraz wysoką zawartość W i Cr ma on silną tendencję do utwardzania się w-strefie wpływu ciepła (HAZ) podczas spawania, co nakłada niezwykle rygorystyczne wymagania na procesy spawania i obróbkę cieplną-po spawaniu (PWHT). Zaleca się, aby temperatura wstępnego podgrzewania przed spawaniem wynosiła 200-300 stopni. Po spawaniu PWHT należy wykonać poprzez podgrzanie do 730-780 stopni, utrzymanie temperatury, a następnie powolne chłodzenie, aby wyeliminować resztkowe naprężenia spawalnicze, zmiękczyć strefę wpływu ciepła oraz zapewnić wytrzymałość i odporność na pękanie złącza spawanego. Wymagania dotyczące procesu spawania dla P92 są bardziej rygorystyczne niż dla P91. Wskazane jest, aby pracowali doświadczeni spawacze, przy ścisłej kontroli dopływu ciepła.

High-Temperature Oxidation Resistance

Doskonała stabilność organizacyjna i-długoterminowa niezawodność usług

ASTM A335 P92 wykazuje dobrą stabilność organizacyjną podczas-długoterminowej pracy w temperaturach niższych lub równych 620 stopni. Jego skład wynoszący 9%Cr-0,5%Mo-1,8%W-V-Nb skutecznie zwiększa wytrzymałość materiału na pełzanie-w wysokich temperaturach i odporność na utlenianie. Mikrostruktura hartowanego martenzytu zapewnia stabilność organizacji i utrzymanie właściwości mechanicznych podczas długotrwałej-pracy w wysokiej temperaturze. Po normalizowaniu i odpuszczaniu (N+T) obróbka cieplna P92 uzyskuje jednolitą i drobno odpuszczoną mikrostrukturę martenzytu, gwarantującą stabilność organizacyjną i niezawodność w warunkach pracy w wysokiej temperaturze.

Dane techniczne

Skład chemiczny (ASTM A335 / ASME SA335)

 

Element

Standardowe wymagania

Notatka

C

0.07 - 0.13%

Równowaga siły i odporności

Mn

0.30 - 0.60%

Solidne wzmocnienie roztworu, poprawa siły

P

Mniejsze lub równe 0,020%

Elementy szkodliwe, ściśle kontrolowane

S

Mniejsze lub równe 0,010%

Elementy szkodliwe, ściśle kontrolowane

Si

Mniejsze lub równe 0,50%

Odtleniacz, poprawiający-odporność na utlenianie w wysokiej temperaturze

Kr

8.50 - 9.50%

Elementy rdzenia zapewniające doskonałą-odporność na utlenianie w wysokich temperaturach i korozję

Pon

0.30 - 0.60%

Elementy rdzenia poprawiające-wytrzymałość na pękanie w wysokiej temperaturze (częściowo zastąpione przez W)

W

1.50 - 2.00%

Elementy rdzenia, zastępując część Mo, znacznie poprawiają-wytrzymałość na pełzanie w wysokich temperaturach

V

0.15 - 0.25%

Elementy mikrostopowe wzmacniające wydzieleniowo znacznie poprawiają-wytrzymałość na pełzanie w wysokich temperaturach

Uwaga

0.04 - 0.09%

Elementy mikrostopowe, rozdrobnienie ziarna, poprawiają-wytrzymałość i wytrzymałość w wysokich temperaturach

N

0.030 - 0.070%

Wzmocnienie roztworem stałym w celu poprawy wytrzymałości-w wysokich temperaturach

Glin

Mniejsze lub równe 0,02%

Ścisła kontrola w celu zapewnienia czystości

Fe

Pozostała ilość (≈ 88%)

Element macierzy

Właściwości fizyczne

 

Wydajność

Wartość/zakres liczbowy

Warunki testowe

Gęstość

≈ 7,75 g/cm3

Temperatura pokojowa (20 stopni)

Temperatura topnienia

≈ 1350-1400 stopni

-

Opór elektryczny

≈ 0.45 μΩ·m

Temperatura pokojowa

Przewodność cieplna

≈ 30 W/(m·K)

Temperatura pokojowa

Współczynnik rozszerzalności cieplnej (20-100 stopni)

≈ 10.8 × 10⁻⁶ /K

-

Moduł sprężystości (moduł Younga)

≈ 195 GPa

Temperatura pokojowa

współczynnik Poissona

≈ 0.28

Temperatura pokojowa

Magnetyzm

Ferromagnetyczny

Struktura martenzytyczna, która jest magnetyczna

Właściwości mechaniczne (znormalizowane + ulepszone, typowe wartości, ASTM A335)

 

Wydajność

Typowa wartość

Standardy wdrożeniowe

Wytrzymałość na rozciąganie

Większe lub równe 620 MPa

ASTM A335

Granica plastyczności (przesunięcie 0,2%)

Większe lub równe 440 MPa

ASTM A335

Wydłużenie (długość pomiarowa 2 cale/50 mm)

Większy lub równy 20%

ASTM A335

Twardość

Mniejsza lub równa 250 HB (wartość typowa)

-

Note: The strength level of P92 is significantly higher than that of P91 (≥585 MPa / ≥415 MPa). Its core advantages lie in the substitution of part of Mo with W and optimized V-Nb micro-alloying, which bring ultra-high high-temperature strength and creep resistance, enabling long-term safe operation of 620°C class ultra-supercritical units. For higher temperature grades (>650 stopni), zaleca się-stopy na bazie niklu.

Wydajność w wysokich-temperaturach

 
 

Utrzymanie wytrzymałości na rozciąganie w-temperaturze (typowa wartość):

ASTM A335 P92 utrzymuje wysoki poziom wytrzymałości w podwyższonych temperaturach i nadaje się do długotrwałej-pracy w wysokiej-temperaturze do 620 stopni:

Temperatura

Wytrzymałość na rozciąganie (w przybliżeniu MPa)

Wskaźnik utrzymania wydajności

Temperatura pokojowa (20 stopni)

Większe lub równe 620

100%

400 stopni

≈ 560

Większy lub równy 90%

500 stopni

≈ 520

Większy lub równy 84%

600 stopni

≈ 450

Większy lub równy 73%

620 stopni

≈ 420

Większy lub równy 68%

650 stopni

≈ 370

Większy lub równy 60%

Długoterminowa-stabilność termiczna i stabilność mikrostrukturalna

ASTM A335 P92 wykazuje dobrą stabilność mikrostrukturalną podczas-długoterminowej pracy w temperaturach niższych lub równych 620 stopni. Częściowe zastąpienie Mo przez W i zoptymalizowane mikrostopy V-Nb skutecznie zwiększają-wytrzymałość na pełzanie w wysokich temperaturach i odporność na utlenianie. Jednakże stabilność mikrostrukturalna zmniejsza się, a wytrzymałość na pełzanie znacznie spada, gdy materiał jest używany-do długotrwałej pracy w temperaturze powyżej 650 stopni. Dlatego nie zaleca się go do długotrwałego-pracowania w temperaturze powyżej 650 stopni. W przypadku gatunków o wyższych temperaturach sugeruje się-stopy na bazie niklu.

System obróbki cieplnej

Ostateczna wydajność ASTM A335 P92 w dużym stopniu zależy od reżimu obróbki cieplnej, przy czym wspólne specyfikacje są następujące:

1. Zabieg normalizujący (normalizujący)
Podgrzej do 1040-1065 stopni, przytrzymaj przez odpowiedni czas (około 1 godziny na cal grubości ścianki), następnie schłódź powietrzem lub wentylatorem. W efekcie powstaje jednolita, drobna struktura martenzytyczna, przygotowująca ją do późniejszego odpuszczania.

2. Zabieg hartujący(Ruszenie)
Podgrzej do 730-780 stopni, przytrzymaj przez odpowiedni czas, a następnie schłódź na powietrzu. Eliminuje to naprężenia wywołane normalizacją, uzyskuje mikrostrukturę odpuszczonego martenzytu, optymalizuje wytrzymałość i plastyczność oraz osiąga końcowe właściwości użytkowe.

3. Pełne wyżarzanie (opcjonalnie)
Ogrzać do 850-900 stopni, utrzymać temperaturę, następnie schłodzić w piecu do około 650 stopni, a następnie ochłodzić powietrzem do temperatury pokojowej. Służy to do eliminacji naprężeń podczas pracy na zimno lub poprawy odkształcalności przy obróbce na zimno.

Uwaga:

Temperatura obróbki cieplnej P92 jest porównywalna z temperaturą P91 (normalizująca 1040-1065 stopni) i musi być ściśle kontrolowana

Po spawaniu należy przeprowadzić-obróbkę cieplną po spawaniu (PWHT). Polega na nagrzaniu do 730-780 stopni, utrzymaniu tej temperatury, a następnie powolnym chłodzeniu w celu wyeliminowania resztkowych naprężeń spawalniczych i zmiękczenia strefy wpływu ciepła.

Wymagania dotyczące procesu spawania dla P92 są bardziej rygorystyczne niż dla P91. Zaleca się ścisłą kontrolę dopływu ciepła spawania i temperatury podgrzewania wstępnego (200-300 stopni).

Temperatura i czas obróbki cieplnej muszą być ściśle kontrolowane, aby uniknąć gruboziarnistości ziarna lub wahań wydajności.

Obowiązujące media

Para o wysokiej-temperaturze

Główne rurociągi pary w elektrowniach na ultra-nadkrytyczny stan (mniejsza lub równa 620 stopni), rury przegrzewacza-wysokotemperaturowego, rury przegrzewacza i rury przegrzewacza

Gazy procesowe o wysokiej-temperaturze i-ciśnieniu

Rurociągi wysoko-temperaturowe i wysokociśnieniowe-do sprzętu chemicznego, takiego jak syntetyczny amoniak, metanol i nawozy

Elektrownia Jądrowa

Rury wymienników ciepła na wyspach jądrowych, rury generatorów pary

Tarapaty

Sieć ciepłownicza, instalacja grzewcza

Oleje do przenoszenia ciepła i nośniki ciepła

Rurociągi do systemów chemicznego przenoszenia ciepła

Uwaga: ASTM A335 P92 nie nadaje się do mediów silnie korozyjnych, takich jak silne kwasy utleniające i chlorki o-temperaturze i wysokim{3}}stęeniu. Jego górna granica odporności na utlenianie wynosi około 620-650 stopni; Powyżej tej temperatury zaleca się stosowanie stopów na bazie niklu. P92 ma rygorystyczne wymagania dotyczące procesów spawania i powinien być obsługiwany przez doświadczonych spawaczy.

Steel Plate Processing
Steel Coil Processing
Steel Pipe Processing
Steel Bar Processing
 

ASTM A335 P92 nadaje się do stosowania w warunkach bardzo-wysokiej temperatury i wysokiego-ciśnienia w zakresie od 580 do 620 stopni. Jest to preferowany materiał w zaawansowanych elektrowniach ultra-nadkrytycznych i projektach elektrowni jądrowych w klasie 620 stopni i jest zalecany do stosowania w następujących obszarach:

 

Pola aplikacji

  •  

    Wytwarzanie energii z paliw kopalnych (aplikacja podstawowa)
    ● Główne rurociągi parowe zaawansowanych elektrowni ultra-nadkrytycznych (mniejsze lub równe 620 stopni)
    ● Wysokotemperaturowe-rurociągi przegrzewacza wtórnego,-rury przegrzewacza wysokotemperaturowego
    ● Kolektory kotłów, kolektory przegrzewaczy
    ● System rurociągów pary-o wysokiej temperaturze

  •  

    Wytwarzanie energii jądrowej (aplikacja podstawowa)
    ● Rury wymienników ciepła elektrowni jądrowej
    ● Orurowanie generatora pary na wyspie nuklearnej
    ● Rurociągi procesowe wysoko-temperaturowe i wysoko-ciśnieniowe w elektrowniach jądrowych

  •  

    Petrochemiczny
    ● Rurociągi wysoko-temperaturowe i wysokociśnieniowe-do jednostek hydrorafinacji/hydrokrakowania w rafineriach
    ● Rurociągi procesowe jednostki katalitycznego reformowania
    ● Rurociągi-wysokotemperaturowe w instalacjach krakingu etylenu

  •  

    Przemysł chemiczny i nawozowy
    ● Rurociągi procesowe wysokotemperaturowe-w zakładach syntezy amoniaku
    ● Zakłady metanolu Reformatu gazociągi
    ● Rurociągi wysoko-temperaturowe i wysoko-ciśnieniowe w fabrykach nawozów

  •  

    Łączniki rurowe wysoko-temperaturowe i-wysokociśnieniowe
    ● Kolana, trójniki i reduktory o wysokiej-temperaturze
    ● Kute łączniki rurowe, kołnierze

Dostawa i personalizacja

Oferujemy elastyczne i niezawodne rozwiązania w zakresie łańcucha dostaw, aby zapewnić, że otrzymasz rury ze stali stopowej ASTM A335 P92, które idealnie odpowiadają wymaganiom Twojego projektu.
Konfigurowalne formy materiałowe
Wspieramy produkcję różnych kształtów podstawowych i specjalnych według rysunków lub specyfikacji.

Formularz

1
Bezszwowa rura stalowa
20
Rura o grubych ściankach-o{0}}średnicy-
2001
Rura ze stali stopowej

Konwencjonalny zakres

Średnica zewnętrzna: 10.3 - 1067 mm; Grubość ścianki: 1 - 150 mm

Średnica zewnętrzna: 219 - 1067 mm; Grubość ścianki: 20 - 150 mm

Średnica zewnętrzna: 10.3 - 610 mm; Grubość ścianki: 1 - 50 mm

Możliwość dostosowywania

Rury bez szwu-walcowane na gorąco /{1}}ciągnione na zimno, cięcie na stałą-długość, obróbka ukosowa, gwinty na końcach rur, specjalne warunki obróbki cieplnej (normalizowanie + odpuszczanie / wyżarzanie)

Rozszerzanie na gorąco, cięcie-o stałej długości, obróbka ukośna, specjalne warunki obróbki cieplnej

Rury precyzyjne-ciągnione na zimno, cięcie-o stałej długości, specjalna obróbka powierzchni

Dlaczego warto wybrać nas? - Niezawodna technologia inżynieryjna. Niezawodna dostawa.

Jesteśmy nie tylko dostawcą, ale zaufanym partnerem materiałowym dla Ciebie w Chinach.

Sample Support & Quick Response

Produkcja zintegrowana pionowo

Własny obiekt o powierzchni 20 000㎡ z 10+ zautomatyzowanymi liniami (8,000+ ton/rok). Własne-centrum narzędzi i matryc umożliwia szybkie dostosowywanie i skuteczną kontrolę kosztów - bez konieczności korzystania z pośredników.

Full Traceability

Ścisła kontrola jakości na każdym etapie

Pełna identyfikowalność w kluczowych punktach kontrolnych kontroli jakości w całej produkcji. 100% zgodnej ze standardami ASTM/ASME, EN i GB. Raporty z testów materiałów dostępne przy każdej przesyłce.

Professional Logistics & Packaging

Niezawodne opakowanie dostawy i eksportu

10+ lat eksportu do Europy, Ameryki Północnej, Azji Południowo-Wschodniej i Bliskiego Wschodu z ochroną wodoodporną i antykorozyjną-w połączeniu z elastycznymi opcjami wysyłki zapewnia-bezpieczną dostawę na czas.

Complete Export Documentation

Walidacja próbki przed masową produkcją

Udostępniamy bezpłatne próbki do weryfikacji jakości, co pozwala na składanie zamówień hurtowych dopiero po ich akceptacji. Zapewniamy spójność od próbki do produkcji masowej poprzez dokładny pomiar wymiarów i przejrzystą produkcję.

Często zadawane pytania

P: Jakie są główne zalety ASTM A335 P92?

 

P: Jaka jest różnica między ASTM A335 P92 i P91? Jak wybierać pomiędzy nimi?

 

P: Jakie są różnice między ASTM A335 P92 i P22? Jak wybierać pomiędzy nimi?

 

P: Jaka jest maksymalna temperatura pracy dla ASTM A335 P92?

 

P: Jaka jest wydajność spawania ASTM A335 P92?

 

P: Jaka jest odporność na korozję ASTM A335 P92?

 

 

Popularne Tagi: astm a335 p92, Chiny astm a335 p92 producenci, dostawcy, fabryka